Español     Français  

2016 Meeting

CICADA Meeting, August 28 – September 1, 2016

Meeting Schedule

The August 2016 CICADA meeting took place at the Hôtel-Musée Premières Nations in Wendake (Loretteville), on the northern outskirts of Quebec City. This is a beautiful facility owned and operated by the Huron-Wendat First Nation.

The purpose of this important working meeting was twofold:

  1. For the CICADA research board of regional representatives, thematic axis leaders, and participating project and program directors to plan our grant application to FRQSC (due in October), as well research goals and activities in general;
  2. To hear presentations and integrate the research priorities of new CICADA indigenous partner representatives and researchers, and of some existing partners who were unable to attend our conference in October 2015.

Schedule

Sunday, August 28 Monday, August 29 Tuesday, August 30 Wednesday, August 31 Thursday, September 1
8:30 am Partner Presentations I Thematic Axes I Project and Program Leaders I Plenary Planning I
10:30 am Partner Presentations II Thematic Axes II Project and Program Leaders II Plenary Planning II
12:00 pm Lunch Lunch Lunch Lunch
1:30 pm Partner Presentations III Thematic Axes III Regional Session I Conclusions
3:30 pm Partner Presentations IV Thematic Axes IV Regional Session II Closing Reception
6:00 pm Supper Supper Supper Supper (6:30)
8:00 pm Keynote/Welcome Partner Presentations V Participatory Video Brainstorming for the Plenaries

Sunday, August 28

6:00 – Welcome   Salle Wendake
               Welcome Address – Grand Chief of Wendake, Konrad Sioui
               Meeting Information – Colin Scott, PI

Monday, August 29

8:30-10:00 – Partner Presentations I   Salle Wendake
– A (8:30)          Peter Kitelo Chongeywo (Ogiek) and Justin Kenrick (Forest Peoples Programme) – “Forest Peoples Programme Africa”

– B (9:15)          Hector Jaime Vinasco (Resguardo Indígena Cañamomo Lomaprieta) and Viviane Weitzner (Forest Peoples Programme) – “Forest Peoples Programme Colombia”

10:30-12:00 – Partner Presentations II   Salle Wendake

– C (10:30)          Dean Yibarbuk (Warddeken Land Management Ltd.; Director and Deputy Chairman of Karrkad-Kanjdji Ltd. and Trust) and Jon Altman (Deakin University and Director of Karrkad-Kanjdji Ltd. and Trust) – “Indigenous Development Alternatives: Social Justice, Resource Rights, Institutional Hybridity”

– D (11:15)          Gabriela Gamez (Project Manager, IsumaTV and Digital Indigenous Democracy) and Katie Sinclair (McGill University) – “IsumaTV”

1:30-3:00 – Partner Presentations III   Salle Wendake

– E (1:30)          Catherine Potvin (McGill University) and Divya Sharma (McGill University) – “Acting on Climate Change: Indigenous Innovations”
                                Javier Mateo-Vega (McGill University) – “Participatory Land Use Planning in Panama”

– F (2:15)          Fany Kuiru Castro (Jitomagaro Clan, Uiitoto) and Camilo Gómez (McGill University) – “The Value of the Sacred: Extraction of Natural Resources in Indigenous Territories: Culture, Spirituality, and Conflict in the Colombian Amazon”

3:30-5:00 – Partner Presentations IV   Salle Wendake
– G (3:30)          Sammy Blackned (Cree Nation of Wemindji), John Bishop (Cree Cultural Institute), Katherine Scott (McGill University and Cree Nation of Wemindji), and Geneviève Reid (McGill University) – “Mapping the Traplines: Regional and Community Perspectives”

– H (4:15)          Kenny Bedford (Torres Strait Islanders), Monica Mulrennan (Concordia University), and Annick Thomassin (McGill University and Australian National University) – “Marine Conservation in Torres Strait”

8:00-9:30 – Partner Presentations V   Salle Wendake
– I (8:00)          Sipi Flamand (Manawan, Atikamekw-Nehirowisiw), Thora Herrmann (Université de Montréal), Monique Manatch (ICMI, Mitchikanibikok Anishinabe Onakinakewin-The Algonquins of Barriere Lake), Ariella Orbach (A2delante), Odd Levi Paulsen (Sami, Nuoraj TV, Norway), Catherine Potvin (McGill University), Juan Rain (Mapuche, ECCM, Lafken Ñy Zugvn, Chile), Divya Sharma (McGill University), Wapikoni Mobile – “Power of the Lens”

Top of page

Tuesday, August 30

8:30-10:00 – Thematic Axes I   Salle Wendake
– Axis 1 (8:30)          Mario Blaser (Memorial University of Newfoundland) and Sylvie Poirier (Université Laval) – Life Projects

– Axis 2 (9:15)          John Galaty (McGill University) and Charles Menzies (University of British Columbia and Gitxaala Nation) – Customary Tenure

10:30-12:00 – Thematic Axes II   Salle Wendake

– Axis 3 (10:30)          Jon Altman (Deakin University), Ingrid Hall (Université de Montréal), and Nicolas Kosoy (McGill University) – Livelihoods and Food Sovereignty

– Axis 4 (11:15)          Martin Hébert (Université Laval) and Daviken Studnicki-Gizbert (McGill University) – Politics of Resource Extraction

1:30-3:00 – Thematic Axes III   Salle Wendake

 

– Axis 5 (1:30)          José Aylwin (Chilean Citizens’ Watch), Thora Herrmann (Université de Montréal), and Monica Mulrennan (Concordia University) – Conservation and Protected Areas

– Axis 6 (2:15)          Sébastien Caquard (Concordia University) and Brian Thom (University of Victoria) – Community Mapping

3:30-4:30 – Thematic Axes IV   Salle Wendake

– Axis 7 (3:30)          Evodia Silva Rivera (Universidad Veracruzana) and Steven Schnoor (McGill University) – Visual Methodologies

4:30-5:00 – Daily Wrap-up   Salle Wendake
– Daily review; preview of next sessions

 

8:00-9:30 – Evening Session   Salle Wendake

– Documentary film screening: “Kome Urue: Los Niños de la Selva” (Colombia, 2015, 52 min. Spanish with English/French subtitles). Introduced by Fany Kuiru Castro. View 2-min. trailer

Top of page

Wednesday, August 31

8:30-10:00 – Program and Project Leaders I   Salle Wendake
– A (8:30)          Colin Scott (McGill University) – “Indigenous Stewardship of Environment and Alternative Development (INSTEAD)”

– B (8:48)          Joseph Ole Simel (Maasai) and John Galaty (McGill University) – “Institutional Canopy of Conservation: Governance and Environmentality in East Africa (I-CAN)”

– C (9:06)          Peter Brown (McGill University) – “Economics for the Anthropocene (E4A)”

– D (9:24)          Andrew Hendry (McGill University) – “Biodiversity, Ecosystem Services and Sustainability (BESS)”

– E (9:42)          Terry Mitchell (Wilfrid Laurier University) – “Resource Governance and Indigenous Rights: Understanding Intercultural Frameworks for Negotiating Free Prior and Informed Consent”

10:30-12:00 – Program and Project Leaders II   Salle Wendake
– F (10:30)          Peter Kitelo Chongeywo (Ogiek) and Justin Kenrick (Forest Peoples Programme) – “Forest Peoples Programme Africa”

– G (10:48)          Hector Jaime Vinasco (Resguardo Indígena Cañamomo Lomaprieta) and Viviane Weitzner (Forest Peoples Programme) – “Forest Peoples Programme Colombia”

– H (11:06)          Leah Temper (Universitat Autónoma de Barcelona) – “Academic-Activist Co-production of Knowledge for Environmental Justice (ACKnowl-EJ)”

– I (11:24)          Clint Westman (University of Saskatchewan) – “Cultural Politics of Energy in Northern Alberta: Aboriginal Communities and the Impacts, Benefits and Consultation Processes of Bitumen, Oil and Natural Gas Extraction”

– J (11:42)          Karine Vanthuyne (University of Ottawa) and Daviken Studnicki-Gizbert (McGill University) – “Indigenous Engagements with Mining in Canada and Guatemala: Developing Refined Understandings through Collaboration and Comparison”

1:30-3:00 – Regional Session I   Salle Wendake
– A (1:30)          Kathleen Johnnie (Lyackson First Nation) and Sylvie Poirier (Université Laval) – Quebec, Canada, and USA

– B (2:00)          Celestino Mariano Gallardo (Comarca Ngäbe-Buglé) and Evodia Silva Rivera (Universidad Veracruzana) – Mexico and Central America

– C (2:30)          Jorge Nahuel (Mapuche) and Mario Blaser (Memorial University of Newfoundland) – South America

3:30-4:30 – Regional Session II   Salle Wendake
– D (3:30)          Joseph Ole Simel (Maasai) and John Galaty (McGill University) – Africa

– E (4:00)          Kenny Bedford (Torres Strait Islanders) and Jon Altman (Deakin University) – Oceania

4:30-5:00 – Daily Wrap-up   Salle Wendake
– Daily review; preview of next sessions

8:00-9:30 – Evening Session   Salle Wendake
– Jorge Nahuel (Mapuche), Steven Schnoor (McGill University), Dean Yibarbuk (Warddeken Land Management Ltd.; Director and Deputy Chairman of Karrkad-Kanjdji Ltd. and Trust), and Andres Ozuna (UCINY) – Documentary video screenings

Top of page

Thursday, September 1

8:30-10:00 – Plenary: Planning I   Salle Wendake
– Colin Scott (McGill University) and Steven Schnoor (McGill University)

10:30-12:00 – Plenary: Planning II   Salle Wendake
– Colin Scott (McGill University) and Steven Schnoor (McGill University)

1:30-3:00 – Conclusions   Salle Wendake

3:00-4:00 – Closing Reception   Foyer des salles

4:00 – Meeting Adjourned

Top of page

Email this to someoneShare on FacebookTweet about this on TwitterShare on Google+Print this page

Centre for Indigenous Conservation and Development Alternatives