Español     Français  

2019 CICADA-ICCA Consortium Meeting of Indigenous and Research Partners from Canada, the USA, Australia and New Zealand

CICADA-ICCA Consortium Meeting of Indigenous and Research Partners from Canada, the USA, Australia and New Zealand

The 2019 CICADA meeting took place at the Hôtel Gouverneur Place Dupuis (La Capitale Room) in Montreal, Canada, from May 1 to 4.

Building on the experience of two previous joint CICADA/ICCA Consortium regional conferences for Latin American and African partners, this conference enhanced synergies in knowledge co-production and policy engagement. The ICCA Consortium also held a Regional Canada/USA Assembly Meeting on May 4th.

CICADA-ICCA May 1-4 2019 conference programme (PDF)

Photos of the conference

Schedule

Wednesday, May 1 Thursday, May 2 Friday, May 3 Saturday, May 4
8:30 am Registration, coffee and opening ceremony Coffee Coffee Coffee
9:15 am Panel and discussion I Panel and discussion III Panel and discussion V ICCA Consortium Regional Assembly
11:15 am Breakout groups Breakout groups Breakout groups
12:30 pm Lunch Lunch Lunch Lunch
1:30 pm Panel and discussion II Panel and discussion IV Panel and discussion VI ICCA Consortium Regional Assembly (continued)
3:30 pm Breakout groups Breakout groups Breakout groups
7:00 pm Supper Supper Supper Supper

Wednesday, May 1

8:30 – Registration and coffee Lobby of La Capitale Room, 4th Floor

9:00 – Welcome, introductions and presentation of programme La Capitale Room
Colin Scott and ICCA Consortium representative

9:30-11:00 – Panel and discussion I La Capitale Room
Protecting territories and ways of life: Indigenous governance, conservation, and land and sea management in Canada, the USA, Australia and New Zealand (Co-chairs: Monica Mulrennan and Thora Herrmann)

Panellists:

  1. Monica Mulrennan, Thora Herrmann and José Aylwin – “Confronting Indigenous and Colonial Ontologies at the Land-Sea Interface (Book Proposal)”
  2. Marama Muru-Lanning – “Vision Mātauranga, Eclectic Anthropology and the Fading Empire”
  3. Raymond de Silva – “Torres Strait Land and Sea Management Unit (LSMU)”
  4. Hilda Mosby and Annick Thomassin – “Protecting territories and ways of life in Zenadh Kes (Torres Strait), Australia”
  5. Rebecca Hardin – “Connecting Across Communities of Water Protectors”

11:00 – Coffee

11:15-12:10 – Breakout groups – brainstorming the theme Breakout rooms

12:10-12:30 – Reconvene and report back La Capitale Room

12:30-1:30 pm – Lunch Hotel Restaurant

1:30-3:15 – Panel and discussion II La Capitale Room
Livelihoods and states of physical, cultural and spiritual well-being: strategies for food sovereignty and security, community health, and the maintenance and transmission of Indigenous languages and knowledge systems (Chair: Jon Altman)

Panellists:

  1. Jon Altman and Dean Yibarbuk – “’The main thing is to have enough food’: Poverty and plenty in remote Indigenous Australia”, and “Ancient wisdom guiding modern protected areas management”
  2. Colin Scott and Rodney Mark – The Income Security Programme for Cree hunters and trappers in James Bay
  3. Katherine Scott – “Language, Culture, Wellness – Working together in Wemindji”
  4. Janelle Baker and Heather Auger –  “Moose Meat and Mint Tea: Bigstone Cree Nation Food Sovereignty on top of the Athabasca Oil Sands”
  5. Garry John (Skype) and Sarah Moritz – “Papt Náskan Záwem (always going fishing): St‘át‘imc Fishers’ Perspectives on Territorial Integrity”
  6. David Anderson and Robert Wishart – “’Hard times are coming’: architectures of cultural revival”

3:15 – Coffee

3:30-5:30 – Breakout groups – brainstorming the theme Breakout rooms

5:30-6:00 – Reconvene and report back La Capitale Room

7:00 – Supper Hotel Restaurant

Top of page

Thursday, May 2

8:30-9:00 – Coffee Lobby of La Capitale Room, 4th Floor

9:00 – Welcome to day 2 La Capitale Room

9:15-10:45 – Panel and discussion III La Capitale Room
Indigenous rights and inter-legalities: legal dimensions in the territorial struggles of Indigenous peoples, including strategic litigation and other legal strategies (Co-chairs: Kristen Anker and Viviane Weitzner)

Panellists:

  1. Viviane Weiztner – Introducing the Indigenous rights and inter-legalities axis
  2. Georgia Lloyd-Smith – “RELAW – Revitalizing Indigenous Law for Land, Air and Water”
  3. Aaron Mills – “Legal Pluralism and Constitutional Difference: a Colonial Dilemma”
  4. Darren Thomas – “Mino-Bimaadiziwin: The assertion of Indigenous law”
  5. Étienne Roy Grégoire – “Hearts and mines: “dialogue” and corporate social responsibility (CSR) in the mining sector”

10:45 – Coffee

11:00-12:00 – Breakout groups – brainstorming the theme Breakout rooms

12:00-12:30 – Reconvene and report back La Capitale Room

12:30-1:30 pm – Lunch Hotel Restaurant

1:30-2:00 – Statement: Traditional knowledge, Nature and Culture, and the Convention on Biological Diversity (John Scott)

2:00-3:15 – Panel and discussion IV La Capitale Room
Territorial defense in extractive contexts: issues, strategies, challenges and opportunities (Chair: Clint Westman)

Panellists:

  1. Catherine Coumans – “When the territory to be defended is the seabed: considering issues, strategies, challenges and opportunities in the context of the emerging threat of deep sea mining.”
  2. Clint Westman – “Cultural Politics of Energy: Community-Engaged Ethnographic Research in Canada’s Tar Sands”
  3. Steven Nitah and Eli Enns – Indigenus perspectives on territorial defense in extractice contexts
  4. Jon Altman – “Indigenous land titling and mineral extraction wars in Australia”

3:15 – Coffee

3:30-5:30 – Breakout groups – brainstorming the theme Breakout rooms

5:30-6:00 – Reconvene and report back La Capitale Room

7:00 – Supper Hotel Restaurant

Top of page

Friday, May 3

8:30-9:00 – Coffee Lobby of La Capitale Room

9:00 – Welcome to day 3 La Capitale Room

9:15-10:45 – Panel and discussion V La Capitale Room
Experiences, limitations, challenges and opportunities with protected areas and conserved territoiries (Co-chairs: Thora Herrmann and Monica Mulrennan)

Panellists:

  1. Stan Stevens – “Recognizing and Respecting ICCAs Overlapped y Protected Areas”
  2. Anne-Marie André, Dolorès André, Jacques (Taby) McKenzie, Évelyne St-Onge, and Jean St-Onge – « Uapaashkuss : Guardiens des sites sacrés innus »
  3. Mandy Gull – “Environmental Stewardship in Eeyou Istchee”
    1. Véronique Bussière and Monica Mulrennan –  “Wemindji Protected Areas Partnership”
  4. Jon Altmand and Dean Yibarbuk – “Indigenous Australians reclaiming their right to care for their country” and “Securing a future for the people and environment of the Stone country”
  5. Raymond de Silva and Hilda Mosby – “IPAs in Torres Strait, northern Australia”
  6. Alanna Quock – “Establishing Indigenous Protected and Conserved Areas in Tahltan Territory”
  7. Eli Enns and Faisal Moola – “Conservation as Reconciliation Partnership”

10:45 – Coffee

11:00-12:00 – Breakout groups – brainstorming the theme Breakout rooms

12:00-12:30 – Reconvene and report back La Capitale Room

12:30-1:30 pm – Lunch Hotel Restaurant

1:30-3:15 – Panel and discussion VI La Capitale Room
Audiovisual and mapping technologies and methodologies as tools of empowerment, decolonization, bio-cultural stewardship and territorial defense (Co-chairs: Steven Schnoor and Sébastien Caquard)

Panellists:

  1. Steven Schnoor – “Community Video as a Tool of Indigenous Resistance, Reimagining and Decolonization”
  2. Sébastien Caquard – “Mapping Forward, Mapping Back”
  3. Brian Thom – “Bringing Indigenous cartographies to shape municipal land use plans”
  4. Benoit Éthier; Sylvie Poirier and Dany Chilton – « Cartographie et territorialités autochtones: La carte dans le projet d’autodétermination d’Atikamekw Nehirowisiw (Québec, Canada) »
  5. Terry Mitchell; Anisa O’Nabigon and Jennifer Duncan – “Water is Life: Initial Reflections from Matawa First Nations on Indigenous water Stewardship and Community-based Monitoring”

3:15 – Coffee

3:30-5:30 – Breakout groups – brainstorming the theme Breakout rooms

5:30-6:00 – Reconvene and report back La Capitale Room

6:00-6:15 – Concluding remarks (Colin Scott)

7:00 – Supper Hotel Restaurant

Top of page

Saturday, May 4

9:00-10:45 – ICCA Consortium Canada/USA Regional Assembly Meeting La Capitale Room
Presentation of the ICCA Consortium and of its Members and Honorary Members in attendance (Co-chairs: Aili Pyhala and Holly Jonas)

10:45 – Coffee

11:00-12:30 – ICCA Consortium Canada/USA Regional Assembly Meeting La Capitale Room
Key topics to address as part of regionalisation process:
– 1. Defining the ‘region’, including criteria and membership
– 2. Regional structure, governance (Council representative) and management (Regional coordination hub)
– 3. Desired / planned functions and priorities of region at national, regional and global levels
– 4. Needs / plans for resourcing (people power, partnerships, finances, etc.)

12:30-1:30 – Lunch Hotel Restaurant

1:30-3:30 – ICCA Consortium Canada/USA Regional Assembly Meeting (continued) La Capitale Room

3:30 – Coffee

3:45-6:00 – ICCA Consortium Canada/USA Regional Assembly Meeting (continued) La Capitale Room

7:00– Supper Hotel Restaurant

Top of page

Centre for Indigenous Conservation and Development Alternatives